15 февраля 2013 г.

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи провів виїзне засідання у м. Чорнобиль за темою: "Екологічна безпека АЕС, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, розвиток соціальної інфраструктури м. Славутич"


Члени Комітету відвідали завод з переробки рідких радіоактивних відходів, промисловий комплекс з переробки твердих РАВ, монтажну зону нового безпечного конфайнмента (укриття), оглядовий павільйон об'єкту "Укриття", майданчик будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива.

Після ознайомлення з майданчиком було проведено робоче засідання за участі народних депутатів, голови Державного агентства з управління зоною відчуження В.Холоші, генерального директора ДСП "Чорнобильська АЕС" І.Грамоткіна, мера міста Славутича В.Удовиченка та представників відповідних міністерств, відомств і організацій.

Під час засідання були заслухані доповіді про стан виконання завдань щодо зняття з експлуатації блоків ЧАЕС та перетворення об'єкта "Укриття". Також були розглянуті питання реалізації міжнародних проектів на майданчику Чорнобильської АЕС в цілому, питання зони відчуження та проблеми, пов'язані із соціальним захистом працівників ЧАЕС і жителів міста Славутич.


Голова Комітету Ірина Сех звернула увагу присутніх, що під час відвідування об'єктів станції учасники робочого засідання мали можливість на власні очі переконатися в значному прогресі виконання міжнародних проектів на Чорнобильській АЕС. Окремо вона виділила роботи по будівництву нового безпечного конфайнмента. За словами І.Сех, "не менш важливими є роботи по поводженню з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом - однією з найбільш актуальних проблем, що стоять сьогодні перед Україною". Голова Комітету підкреслила, що завершення всіх цих завдань є міжнародним зобов'язанням України.

Водночас, наголосила народний депутат, занепокоєння викликає питання фінансування заходів, спрямованих на зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему. Хронічне недофінансування не дозволяє повною мірою реалізовувати заходи щодо зняття станції з експлуатації, ускладнює супровід міжнародних проектів і призводить, по суті, до недостатньої ефективності використання бюджетних коштів та як наслідок ряд об’єктів не введено в експлуатацію, вони перетворюються у довгобуди та їх вартість зростає.

Про стан реалізації Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об'єкта "Укриття" в екологічно безпечну систему поінформував Генеральний директор ДСП "ЧАЕС" Ігор Грамоткін. Доповідач розповів, що у стратегію зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС покладений принцип "Відкладений поетапний демонтаж". Існує 4 основні фази на даному етапі: зупинення експлуатації АЕС (2000 - 2014), кінцеве закриття та консервація (2014 - 2028), витримка обладнання реакторного відділення (2028 - 2045), послідовний демонтаж (2045 - 2064). У 2013 році планується звільнити останній енергоблок від кондиціонованого ядерного палива та у 2014 році перейти на етап кінцевого закриття та консервації АЕС. В ході доповіді учасники засідання були ознайомленні зі схемою управління міжнародними проектами. Доповідач наголосив на тому, що не зважаючи на складність схеми управління вона є дієвою. У своїй доповіді він також торкнувся проблеми виділення бюджетних коштів на виконання робіт на майданчику. В цілому ж, зазначив доповідач, проммайданчик ЧАЕС та зону відчуження можна і потрібно включити в економічну структуру України. Територія Чорнобильської АЕС та її інфраструктура повинні бути використані для створення промислово-розвиненої майданчика, який буде активно використовуватися для потреб атомної енергетики України. Сьогодні в атомному комплексі України досить проектів, які могли б успішно реалізовуватися саме на Чорнобильському майданчику. За словами генерального директора ДСП "ЧАЕС", саме на майданчику станції необхідно розвивати елементну базу, пов'язану з виробництвом контейнерів, із зберіганням і транспортуванням радіоактивних відходів. Також доповідач наголосив на можливості організації навчання для персоналу інших АЕС знанням і навичкам, як в області зняття АЕС з експлуатації, так і роботі в умовах радіоактивного забруднення експлуатованих майданчиків. У ДСП "ЧАЕС" є досвід в даному напрямі, і він уже затребуваний світовим співтовариством - зокрема, в минулому році проводилося навчання для фахівців, які ліквідують наслідки аварії на АЕС "Фукусіма".

На соціальній складовій Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об'єкту "Укриття" в екологічно безпечну систему детально зупинився Голова Державного агентства з управління зоною відчуження Володимир Холоша, підкресливши, що це питання вимагає пильної уваги депутатського корпусу та розгляду його до квітня поточного року. Він проінформував народних депутатів, що зобов'язання України щодо внесків до ЧФУ та РЯБ не були профінансовані в повному обсязі Держказначейством, і це призвело до утворення боргу.

В,Холоша також торкнувся питання бюджетного фінансування будівництва торцевих стін НБК, що є зобов'язанням України. Приділив він увагу і проблемі фінансування пільгових пенсій, що виплачуються в рамках чорнобильського законодавства.

Відзначивши низку позитивних моментів в реалізації проектів на проммайданчику ЧАЕС, заступник голови Державної інспекції ядерного регулювання Ольга Макаровська підкреслила що хід проектів багато в чому гальмується відсутністю або недостатністю бюджетного фінансування.

Мер Славутича Володимир Удовиченко зупинився на проблемах соціального захисту персоналу ЧАЕС та їх сімей, що проживають в Славутичі, зокрема, медичного обслуговування і розвитку міської системи надання медичної допомоги, поліпшення її матеріально-технічної бази, а також збереження та створення робочих місць для мешканців міста. Йшлося й про відновлення діяльності спеціальної економічної зони "Славутич". Зокрема, преференції, які будуть отримувати суб'єкти спеціальної економічної зони, абсолютно економічно обґрунтовані. Підприємствам, які будуть працювати пільгові умови нададуть змогу створити нові робочі місця, в тому числі і для молоді, яка зможе залишитися в місті і розвивати його.

За підсумками обговорення членам Комітету було передано низку пропозицій, які спрямовані на поліпшення ситуації та вирішення проблем, що накопичилися.

У заключному слові голова Комітету наголосила на консолідації зусиль всіх заінтересованих сторін для ефективного та своєчасного розв’язання вищеозначених проблем. І.Сех зазначила також, що всі пропозиції Комітет проаналізує та прийме відповідне рішення на одному з найближчих засідань.

ИСТОЧНИК

Комментариев нет:

Отправить комментарий