8 апреля 2014 г.

Роз’яснення Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» стосовно норм ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» про встановлення пенсій інвалідам-чорнобильцям

Через  мережу інтернет продовжується розповсюдження брехливої інформації про те, що начебто ВГОІ «Союз Чорнобиль України» своїм рішенням відмінив  норми ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» про пенсії інвалідам-чорнобильцям у розмірі 6, 8, 10 мінімальних пенсій за віком для ІІІ, ІІ, І груп інвалідності відповідно. Обмануті такою дезінформацією люди звертаються до керівництва «Союзу Чорнобиль України» з вимогами відновити  дію згаданих законодавчих норм.

В зв’язку з цим вважаємо за необхідне роз’яснити, що відповідно до ст.75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України. Тобто приймати закони, вносити до них зміни і доповнення або скасовувати будь-які законодавчі норми має право лише Верховна Рада України. Будь-який інший орган влади, тим більше громадська організація, навіть така авторитетна, як «Союз Чорнобиль України», зазначеними повноваженнями не наділені.


Згадана норма ст. 54 щодо 6, 8, 10 мінімальних пенсій за віком була скасована Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 27 грудня 2007 року, підпункт15 пункту 28 розділу ІІ. Положення пункту 28 розділу ІІ втратили чинність на підставі рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року. Проте Конституційний Суд не має повноважень поновлювати раніше діючі норми законодавства. Таке рішення має право і зобов’язана була прийняти Верховна Рада України, але вона цього не зробила.

Варто згадати, що лише «Союз Чорнобиль України» організовував протестні акції проти такого стану справ. Низка інших громадських чорнобильських організацій зосередилася на відсудженні пенсій у згаданих розмірах 6, 8, 10 мінімальних пенсій за віком. Переважно суди приймали позитивні рішення на користь людини. Тим, хто не знайшов підтримки у національних судах, довелось звертатися до Європейського Суду з прав людини, і цей суд, як правило, приймав рішення на користь людини.

Проте більшість судових рішень прийнятих за позовами інвалідів-чорнобильців, залишились невиконаними. Адже навряд чи можна вважати справедливим, коли за рішеннями судів заарештовувалися відповідні бюджетні рахунки для того, щоб виплачувати пенсії лише за рішеннями судів, залишаючи без пенсій інших інвалідів-чорнобильців. 

Тому «Союз Чорнобиль України» прагнув вирішувати цю проблему комплексно, тобто для всіх інвалідів-чорнобильців, а не лише для тих, хто мав сили витримати судові процеси.

Намагання Кабінету Міністрів України протягнути у Верховній Раді законопроект про виконання судових рішень, яким  пропонувалося, зокрема, виконувати судові рішення лише в обсягах коштів, передбачених на це у державному бюджеті України, призвели у вересні 2011 року до штурму парламенту чорнобильцями і афганцями. Уряд змушений був сісти за стіл перемовин з найбільш масовими організаціями  - «Союзом Чорнобиль України» і Українською Спілкою ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів). Тоді була досягнута принципова домовленість про поступове повернення до норм ст. 54 про 6, 8, 10 мінімальних пенсій за віком. Першим кроком у цьому напрямку стало прийняття Постанови Кабінету Міністрів України № 1210, яка дозволила підвищити пенсії інвалідам-чорнобильцям в середньому у 2,5 рази.

Водночас «Союз Чорнобиль України» не припиняв і не припиняє роботи з відновлення дії ст. 54 у повному обсязі. Як зазначалося в інформаційному повідомленні «Союзу Чорнобиль України» від 26 березня 2014 року,  у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (доопрацьований, реєстраційний №2489а від 06.02.2014 року, автор - народний депутат України В. Кальченко). Пропозиції до цього законопроекту надавалися Центральною Радою ВГОІ «Союз Чорнобиль України». Ним пропонується відновити норми 6, 8, 10, але не мінімальних пенсій за віком, а прожиткового мінімуму, адже цей показник затверджується щороку при прийнятті закону про держбюджет. У Висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради України щодо цього законопроекту фактично підтверджується позиція нашої організації, яка була неодноразово викладена публічно.

ВГОІ «Союз Чорнобиль України» виступає за якнайшвидший розгляд цього законопроекту і відновлення у такий спосіб права інвалідів-чорнобильців на належне пенсійне  забезпечення.

Проте, як зазначила на нещодавній зустрічі з представниками «Союзу Чорнобиль України» і інших громадських чорнобильських організацій Міністр соціальної політики Л. Денісова, на даний час у держави немає для цього жодних фінансових можливостей. Тому за підсумками цієї зустрічі Міністр дала доручення відповідним департаментам Міністерства продовжити роботу з напрацювання пропозицій щодо осучаснення пенсій інвалідам-чорнобильцям за показниками заробітної плати за 2008 рік як наступний крок щодо наближення до норм  ст. 54 про 6, 8, 10 прожиткових мінімумів, а також щодо удосконалення згаданої урядової постанови № 1210.

         Про подальший перебіг подій ми будемо інформувати чорнобильців.

Источник: http://www.souzchernobyl.org/

4 комментария:

  1. Анонимный08.04.2014, 15:49

    А воно пад.юка знов про осучаснення. Хто мав багато буде мати ще більше, а хто на мінімалці і далі матиме мінімалку. Якщо нема грошей то в першу чергу відміна 1210 і розподіл наявних коштів пропорційно, а далі поетапно до 6-8-10, а не через ср.ку. В осучасненні пенсій вбачається лобіювання інтересів певного прошарку ліквідаторів (пояснювати яких потреб нема). Тому є такі пропозиціі:
    1. Перевибори АЮБ. Підставою переобрання може бути як використання адмінресурсу при обранні його в с. Пуховка, так і багаторічне ігнорування інтересів більшості чорнобильців, та відстоювання своїх власних.
    2. Скасування постанови 1210 і за умов кризи поетапне підвищення пенсій для інвалідів до 6-8-10 протягом двох років (до кінця 2015 року).
    3. Норму для обчислення пенсій в редакціії постанови 1210 застосувати для обчислення пенсій ліквідаторам 2 категорії.
    4. Провести аудит діяльності ВГОІ Союз Чорнобиль за останні роки. При наявності зловживань винних притягнути до відповідальності.

    ОтветитьУдалить
  2. Анонимный09.04.2014, 19:54

    Полностью согласны с предыдущим комментарием.Какое может быть осучаснення когда самые незащисченные чернобыльцы продолжают оставаться на минималках,а эти... решают как бы свою пельку набить,мало вам 9-10тыс?Снять АЮБ и посадить на1200,пусть попробует как оно выживать инвалидам!Немедленное скасування пост.1210,провести аудит СЧУ и посадить .

    ОтветитьУдалить