8 сентября 2013 г.

Висновок Головного науково-експертного управління 14.08.2013

В И С Н О В О К

на проект  Закону України «Про внесення змін до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

(№ 2489а від 03.07.2013р.)

У законопроекті пропонується викласти у новій редакції статтю 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка присвячена питанням обчислення та призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії та у зв’язку у зв’язку з втратою годувальника. У ній передбачається, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності – 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; по 11 групі інвалідності – 8 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; по ІІІ групі інвалідності – 6 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; дітям-інвалідам – 3 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.


Головне управління, за результатами аналізу законопроекту, вважає за доцільне висловити щодо нього такі зауваження і пропозиції.

Головне управління у цілому підтримує необхідність законодавчого унормування питань пенсійного забезпечення інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою. Адже на сьогодні положення статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» справді потребують перегляду з огляду на наявність прогалин у законодавчому регулюванні відповідних суспільних відносини. Така потреба обумовлена тим, що на даний час частини третя-шоста цієї статті (в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI) визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 і є такими, що втратили чинність. У зв’язку з чим чимало питань обчислення та призначення відповідних пенсій фактично залишилися поза межами законодавчого регулювання через те, що чинне законодавство не передбачає механізму відновлення дії норм, які були чинними до визнання відповідних положень законодавчих актів неконституційними. При цьому частина відповідних положень цієї статті була визнана неконституційною не через їх змістовну невідповідність Конституції України, а через те, що «законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина (абзац 3 третій пункті 5.4 мотивувальної частини відповідного Рішення КСУ).

У результаті цього мінімальні розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, фактично визначаються постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. № 1210, хоча чинне законодавство, як відомо, не наділяє Уряд повноваженнями щодо встановлення розмірів вказаних виплат. Згідно цієї ж статті Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до компетенції Уряду віднесено тільки визначення порядку обчислення пенсії.

Водночас слід відзначити, що законопроект також не вирішує всіх питань пенсійного забезпечення відповідної категорії осіб. Зокрема, поза межами законопроекту залишилося питання про визначення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і недопущення його коригуватися іншими нормативно-правовими актами. Адже, мінімальні розміри пенсій, які пропонується встановлювати у законопроекті для інвалідів, мають визначатися виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили  працездатність.

Потребує відповідного врегулювання питання обчислення та призначення пенсій у разі втрати годувальника, що випливає з вимог відповідних положень пунктів 1 та 6 частини 1 статті 92 Конституції України, за змістом яких «права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту…» мають визначатися виключно законами України. Неврегулювання цих питань на законодавчому рівні створить передумови для їх унормування на підзаконному рівні.

Не досить коректною, на нашу думку, виглядає пропозиція про те, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження має провадитися на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Незважаючи на логічну узгодженість пропозиції з чинними положеннями Закону, які ставлять в залежність розмір пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, від величини  заробітку за роботу в зоні відчуження, вважаємо, що основним критерієм при встановленні зазначених розмірів пенсій повинен бути показник розміру відшкодування фактичних збитків, втрати здоров’я, який при реалізації згаданих чинних положень Закону і положень законодавчої пропозиції по суті повністю нівелюється.

Узагальнюючий висновок. Законопроект потребує доопрацювання з урахуванням висловлених зауважень та пропозицій.

Керівник Головного управління                                  В.  БОРДЕНЮК





Вик.: І.П. Лаврінчук, Н.О. Лаврухіна

Источник: Верховна Рада України

2 комментария:

  1. Анонимный09.09.2013, 11:50

    Скажите пожалуйста ,а кто виноват и кто за это ответит???

    ОтветитьУдалить
  2. Анонимный09.09.2013, 15:45

    за это никто и никогда не ответит!
    Вы апонент мой все сами знаете!!!!

    ОтветитьУдалить